Podobno 80% Polek nosi na co dzień źle dobrany biustonosz. Ta część kobiecej bielizny sprawia sporo problemu, gdy nie jest prawidłowo dobrana. Może deformować piersi, sprawiać ból i przekładać się na odczuwanie sporego dyskomfortu. Dobrze dobrany stanik eksponuje kobiece kształty i pomaga wymodelować sylwetkę. Przekonaj się, jak prawidłowo kupować biustonosz, by sprawić sobie najlepszy stanik jaki dotąd nosiłaś.
Prawidłowe mierzenie rozmiaru stanika
Podstawą udanego dobrania biustonosza jest poprawne określenie rozmiaru Twoich piersi. Okazuje się, że brafitterki nie raz i nie dwa musiały wyprowadzać kobiety z błędu. Fakt, że masz mały biust wcale nie oznacza, że powinnaś od razu sięgać po najmniejszą z miseczek. Chcąc wybrać odpowiednio dopasowany stanik powinnaś chwycić za miarę krawiecką. To dzięki niej zmierzysz dwie istotne wartości – obwód pod biustem i obwód samych piersi. To te parametry wskazują, który rozmiar stanika będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.
Jak wykonać pomiary?
Chcąc dobrze zmierzyć swój obwód pod biustem wykonaj pomiar bezpośrednio na skórze. Ubrana w sweter lub bluzę zawsze będziesz nieco szersza niż jesteś w rzeczywistości. Dlatego bez najmniejszego skrępowania rozbierz się do zebrania potrzebnych pomiarów! Miara krawiecka powinna idealnie przylegać do Twojej skóry, by pokazać optymalny wynik. Sprawdź, czy zarówno z przodu, jak i z tyłu Twojego ciała znajduje się ona w stałym miejscu. Jeżeli będzie tu wyżej, a tam niżej to nie uzyskasz prawidłowych wartości. Kiedy już poznasz obwód pod biustem powinnaś od otrzymanego wyniku odjąć liczbę 3. Następnie należy ją zaokrąglić w dół. W ten sposób trafisz na najlepszy rozmiar stanika.
Drugim pomiarem jest ściągnięcie miary obwodu samych piersi. Zastosuj tutaj te same metody, co w przypadku poprzedniego. Uwaga! Nie mierz się mając na sobie stanik typu push-up, ponieważ uzyskasz zakłamany wynik.
Jak określić rozmiar stanika?
Musisz wiedzieć, że w brafittingu stosuje się rozmiarówkę, na którą składają się nie tylko liczy, ale też litery. Przykładowy rozmiar to m.in. 65B, 75F, 80D. Rozmiarówka staników zaczyna się od 60 cm. Liczba określa rozmiar obwodu pod biustem liczony w centymetrach. Natomiast litera określa bezpośrednio sam rozmiar miseczki.
By ostatecznie określić, jaki powinnaś nosić rozmiar musisz wykonać jedno matematyczne obliczenie. Od uzyskanego obwodu pod biustem zmniejszonego o 3 i zaokrąglonego w dół odejmujesz liczbę centymetrów obwodu samego biustu. Jeśli różnica będzie wynosiła 7 do 8 cm powinnaś postawić na miseczkę A. Wynik około 13 centymetrów wskazuje jednoznacznie na miseczkę B. Każde kolejne 7 lub 8 cm więcej będzie wskazywało na wyższy rozmiar miseczki.
Rodzaje biustonoszy, które powinna znać każda kobieta
Skoro wiesz już, jak prawidłowo określić rozmiar stanika to czas na poznanie poszczególnych typów biustonoszy. W sprzedaży znajdują się rozmaite kroje, które mogą bardziej lub mniej Ci się podobać. Niektóre z nich mogą unosić piersi, dodawać im objętości, a inny gwarantować wysoki komfort codziennego noszenia. W zależności od typu biustonosza będziesz wybierała go na trening, do pracy, czy do kreacji wieczorowej.
- Stanik typu full-cup
To pełny biustonosz, który całkowicie okrywa piersi. Często zaleca się go kobietą o sporym biuście, a także karmiącym matkom. Fakt, że piersi są schowane w pełnych miseczkach przemawia za komfortem jego noszenia. Szerokie ramiączka to najwygodniejsze ze wszystkich, na jakie można trafić. To one pomagają nosić nierzadko spory ciężar biustu. Niestety takiego typu stanika nie założysz do bluzek i sukienek o głębokich dekoltach.
- Stanik typu half-cup
To niskozabudowany biustonosz, który jak poprzednik idealnie nadaje się dla dużych piersi. Nie zasłania ich w pełni, ponieważ dzięki niemu wyeksponujesz z łatwością górny fragment. Często wybiera się go do noszenia na co dzień, jak i od święta.
- Stanik push-up
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych typów biustonoszy. Jego zadaniem jest optyczne powiększenie i uniesienie niewielkich piersi. W jego miseczkach ukrywa się specjalne wkładki w postaci gąbek, które są tajemnicą efektu powiększenia. To model, po który powinny sięgać kobiety z bardzo małym biustem.
- Stanik sportowy
Rozwiązanie, które wielu kobietom umożliwia swobodne uprawianie aktywności fizycznej. Przeważnie ma on kształt topu, który dodatkowo jest wypełniany specjalnymi miseczkami. Rozciągliwy i lekki materiał nie krępuje ruchów. Obecność tego stanika sprawia, że piersi bez względu na ich wielkość są zabezpieczane przed przeciążeniami i rozciągnięciami.
- Stanik longline
To inaczej półgorset. Idealny na romantyczny wieczór i randkę. Jego cechą charakterystyczną jest szeroki pas, który jest umieszczony pod samym biustonoszem. Obejmuje on plecy i boki, dzięki czemu można sprytnie wymodelować sylwetkę.
- Stanik plunge
Jeżeli lubisz nosić bardzo głębokie dekolty w szpic to z pewnością pokochasz ten model. To biustonosz, który pozostaje zupełnie niewidoczny mimo wcięcia na sukience, czy bluzce. Odcięcie pomiędzy piersiami pozwala na jego swobodne noszenie, które jest praktycznie niezauważalne.
- Stanik bardotka
To kolejny, bardzo popularny rodzaj biustonosza. Brak ramiączek pozwala na noszenie wieczorowych kreacji i letnich sukienek odsłaniających ramiona. Przeważnie na obwodzie tego stanika umieszcza się silikonowy pasek. To on utrzymuje piersi, które ujęte w miseczkach prezentują się bardzo elegancko.
- Stanik balkonetka
To jeden z ulubionych biustonoszy. Wyróżnia się niskimi krawędziami miseczek, które unoszą piersi i pomagają je eksponować. W przeciwieństwie to bardotki ten typ stanika posiada ramiączka, więc nie będzie nadawał się do stylizacji z odkrytymi ramionami.
Jeden komentarz do “Biustonosz, sprawdź co warto o nim wiedzieć”