garderoba kapsulowa

Garderoba kapsułowa dla mężczyzny? Sprawdź, czego nie może zabraknąć

Garderoba kapsułowa jest terminem, który pojawia się przy temacie minimalizmu. Wbrew pozorom nie jest to nowe zagadnienie. Istnieje bowiem już od pół wieku. Ta moda zachęca do korzystania z ubrań, które można zastosować przy wielu okazjach. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym jest garderoba kapsułowa?

Hasło pojawiło się w latach 70. XX wieku w sklepie Wadrobe, który założyła Susie Faux. To właśnie ona zachęcała klientki do minimalizmu ubraniowego. Faux bowiem zauważyła, że wystarczy kilka ubrań, by przygotować ciekawe kreacje na wiele okazji.

Męska szafa kapsułowa działa na podobnych zasadach. Dzięki temu można stworzyć kilka stylizacji, które nadadzą się do pracy, a po pewnych przeróbkach na spotkanie ze znajomymi.

Dlaczego warto zdecydować się na garderobę kapsułową?

Przede wszystkim pozwala to na zachowanie większego porządku i minimalizmu w szafie. Podczas zakupów stawiamy na nieco droższe ubrania, ale jednocześnie takie, które będą w stanie przetrwać więcej niż jeden sezon. Oznacza to, że zamiast trzech koszulek decydujemy się na jedną, która się nie spierze i pasuje na różne okazje.,

Garderoba kapsułowa sprawia, że oszczędzamy czas i nerwy. Robimy mniej zakupów, mamy gotowe stylizacje na różne okazje. Nie musimy każdego dnia zastanawiać się, czy dane elementy stroju będą dobrze pasować, albo co zrobić z bluzą, która wyszła już z mody. W szafie znajdziemy tylko te elementy, które pozwalają tworzyć pełne komplety.

Dzięki temu rozwiązaniu mamy więcej przestrzeni w szafie i więcej pieniędzy w portfelu. Mniej wydaje na ubrania, więc możemy przeznaczyć fundusze choćby na rozwój swojego zainteresowania lub wymarzony wyjazd. A miejsce na półce możemy przeznaczyć na inne drobiazgi.

Garderobę kapsułowa – jak ją stworzyć?

Najważniejsze jest kilka elementów:

  • Trzy pary spodni: eleganckie (do marynarki), casualowe i jeansowe (do codziennych zestawów)
  • Trzy koszulki dobrej jakości w różnych kolorach (np. biały, czarny i w żywym kolorze np. zielony, czerwony lub granatowy)
  • Koszula w uniwersalnym kolorze (białym lub błękitnym)
  • Dwa swetry (jeden zapinany i jeden wkładany przez głowę)
  • Ciepły, elegancki płaszcz
  • Casualowa kurtka

Takie wyposażenie jest podstawowe, gdy chodzi o przygotowanie garderoby kapsułowej. Warto jednak wspomnieć, że zależnie od pory roku można ją nieco zmieniać. Latem przydadzą się krótkie spodenki i lniana koszula, zimą czapka, rękawiczki i szalik.

Dla kogo garderoba kapsułowa będzie odpowiednia?

Oczywiście, jak w przypadku każdego rozwiązania, i to nie jest przeznaczone dla każdego. Przede wszystkim powinni decydować się na nie panowie, którym zależy na mniejszej ilości, ale dobrej jakości ubrań. Przy tym poszukują uniwersalnych rozwiązań, dzięki którym nie spędzają godzin na wybraniu odpowiedniej stylizacji.

Jeśli jednak mężczyzna śledzi najnowsze trendy, lubi podążać za modą, wyszukuje coraz to nowe połączenia i nie chce ciągle nosić tych samych rzeczy, to jednak powinien zrezygnować z garderoby kapsułowej i cieszyć się swoim stylem.

Podsumowanie

Przygotowanie funkcjonalnej garderoby kapsułowej może na początku nastręczyć trochę problemów. Trzeba przejrzeć to, co się w niej zawiera, przemyśleć, które rzeczy rzeczywiście się przydadzą, a z których można zrezygnować. Warto przy tym korzystać z rad doświadczonych w tym osób.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim można zaoszczędzić pieniądze, czas, a także miejsce w czasie. Przy tym nie trzeba każdego dnia na nowo tworzyć stylizacje, gdyż są ją gotowe. Niewielkie zmiany pozwalają na przygotowanie wielu strojów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *