jak prać białe i czarne ubrania

Jak zachować piękno białych i czarnych ubrań? Poznaj sprawdzone triki!

Noszenie klasycznych kolorów, takich jak biel i czerń pozwala tworzyć zarówno eleganckie, jak i casualowe stylizacje. To podstawowe barwy, na których można oprzeć dokładnie każdy styl. Jednak problemem często okazuje się utrzymanie nienagannej czystości białych i czarnych ubrań. Oba typy kolorów wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, w jaki sposób prać, suszyć i przechowywać ten rodzaj rzeczy. Dziś mamy dla Ciebie garść praktycznych porad.

Pranie białych ubrań bez tajemnic

Śnieżno-białe koszule, bluzki, sukienki, topy, czy spodnie w końcu będą musiały trafić do prania. Niestety ten rodzaj ubrań nie jest łatwo utrzymać w nienagannym stanie. Biel łatwo się brudzi. Często powstają na niej mało estetyczne plamy z potu, a nieodpowiednie pranie może prowadzić do ich szarzenia. Dlatego, jeżeli tym razem nie chcesz szybko pożegnać się z nowymi, białymi ubraniami to koniecznie zastosuj nasze triki.

Okazuje się, że do prania białych rzeczy świetnie sprawdzają się nie tylko proszki dostępne w sklepach. Dobór nieodpowiedniego lub nasypanie jego zbyt dużej ilości może grozić zniszczeniem jasnych rzeczy. Tymczasem użycie sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia to trik, który pomógł zachować nienaganną biel już niejednej osobie. Substancje te często przechowujemy w kuchni. Warto zabrać je ze sobą do pralni i wymieszać razem z klasycznym proszkiem do prania. Dzięki ich właściwościom wybielającym i zmiękczającym wodę wyprane białe rzeczy nie stracą na jakości.

Warto dbać również o selekcjonowanie prania zanim włączymy pralkę. Nie mieszajmy białych rzeczy z kolorowymi, ponieważ taki mix może zakończyć się ich przefarbowaniem. Co ciekawe, zaleca się pranie białych ubrań w temperaturach nie wyższych niż 40 stopni. Ustawienie większej może powodować wspomniane szarzenie materiałów.

Pranie czarnych ubrań w kilku prostych krokach

Kolor czarny jest ponadczasowy i ciągle znajduje swoich fanów. Uchodzi za wygodny i jednocześnie elegancki. Zachowanie go w idealny stanie okazuje się równie trudne, jak utrzymanie śnieżno-białych kolorów. Najczęściej pojawiającym się kłopotem jest utrata intensywności czerni. Źle prane ubrania zaczynają z prania na pranie szarzeć i odbarwiać się. Dzieje się tak na skutek nieodpowiedniej temperatury prania. Nie warto ustawiać pralki na temperatury powyżej 30 stopni w możliwie jak najkrótszym cyklu prania. Im dłużej będziesz prać czarne ubrania tym gorzej będzie reagował na to ich kolor.

Uważaj na to jakiego płynu do płukania, czy proszku do prania używasz. W sklepach znajdziesz specjalne środki dedykowane czarnym ubraniom. To po nie powinieneś sięgać! W przeciwnym razie narażasz rzeczy na odbarwienie.

Zanim ubranie trafi do bębna pralki lepiej przewinąć je na lewą stronę. W ten sposób unikamy przebarwień z uwagi na używanie różnego typu środków czyszczących, jak i chronimy je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeżeli na powierzchni materiału pojawią się trudne do usunięcia plamy nie wolno sięgać po wybielacz. To sposób na trwałe uszkodzenie każdego, ciemnego ubrania. Lepiej zastosować domową metodę i sięgnąć po napar z herbaty. Nanoszony za pomocą szmatki na zaplamione miejsce przed praniem w pralce z pewnością pomoże. To domowy sposób, który uratował już niejedno ulubione, czarne ubranie.  

Suszenie białych i czarnych rzeczy – przekonaj się, co warto robić i czego unikać

Po wypraniu każde ubranie powinno zostać dobrze wysuszone. Dlatego kiedy tylko pralka skończy swój cykl nastaw się na rozwieszanie prania. Okazuje się, że zarówno w przypadku białych, jak i czarnych rzeczy czynność ta będzie wyglądała inaczej.

Białe ubrania warto suszyć na słońcu. Korzystaj z lata i wysokich temperatur. Wpływ promieni słonecznych dodatkowo wzmocni działanie środków piorących. W ten sposób zatroszczysz się jeszcze lepiej o śnieżno-biały odcień.

Natomiast w przypadku ubrań czarnych suszenie na słońcu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Działanie promieni słonecznych ma niekorzystny wpływ na intensywny kolor rzeczy, które zaczną blaknąć. Pełne słońce może prowadzić do szarzenia i powstawania przebarwień. Jeżeli decydujesz się na rozwieszania prania z czarnymi rzeczami na tarasie lepiej odwracaj je na lewą stronę. W ten sposób uchronisz je przed blaknięciem.

Przechowywanie białych i czarnych ubrań

Zasada prawidłowego przechowywania tego typu rzeczy w szafach jest dość uniwersalna. Zarówno jasne, jak i ciemne ubrania należy wieszać i składać. W kostkę na półkach najlepiej ułożyć rzeczy uszyte z cięższych tkanin. Masz wtedy pewność, że ubrania nie będą wygniecione. Natomiast te uszyte z tkanin bardzo lekkich lepiej jest wieszać na wieszakach. Dzięki temu sprytnie unikniesz konieczności ich prasowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *